مرکز تخصصی پوست و مو رویا

مرکز تخصصی پوست و مو رویا

هر آنچه که از آلوئه ورا نمی دانید

هر آنچه که از آلوئه ورا نمی دانید

هر آنچه که از آلوئه ورا نمی دانید

قطعا تا به حال نام آلوئه ورا به گوشتان خورده است. آلوئه ورا (Aloe Vera) که گاهی اوقات از آن به عنوان “گیاه شگفت آور” یاد می شود، به دلیل کاربردهای فراوان، بسیار مورد توجه همگان است. نوعی گیاه شاداب از جنس آلوئه است که بیشترین نوع آلوئه ها نیز در آفریقای شمالی یافت می شود. این گیاه برای مصارف کشاورزی و دارویی کشت می شود و البته می توان به صورت تزئینی هم از آن استفاده کرد. در این مقاله به معرفی این گیاه جذاب و فواید و موارد استفاده آن خواهیم پرداخت.

گونه شناسی گیاه شگفت آور

گیاه آلوئه ورا از خانواده زنبقیان است و ظاهری شبیه کاکتوس دارد. یک درختچه کوتاه است که نهایتا به ارتفاع دو متر می رسد. به طور معمول در مناطق خشک رشد می کند و از نظر طب سنتی گرم و خشک است. برگ های این گیاه است که به این گیاه ارزش دارویی داده است.

خواص آلوئه ورا و ویژگی های آن

آلوئه ورا گیاهی است که می توان از آن به عنوان یکی از گیاهان پرکاربرد و پر خاصیت یاد کرد. درمان آفتاب سوختگی، درمان بسیاری از سوختگی ها، زخم ها، جراحت ها، جای نیش حشرات، اگزما، بریدگی و … به دلیل خاصیت ضد میکروبی این گیاه، سودمندی در اختلالات پوستی، کاربردهای آن در صنعت خوراکی و زیبایی تنها بخشی از ویژگی های آلوئه ورا است که در ادامه به طور مفصل تر به ارائه آنها خواهیم پرداخت.

تاثیر آلوئه ورا بر جوانسازی پوست

از خواص بی شمار این گیاه شگفت آور می توان از کاربرد آن در زیبایی پوست اشاره کرد. با استفاده از ماده ژلاتینی که در برگ آلوئه ورا قرار دارد می توان ژل، کرم و روغن هایی درست کرد که برای زیبایی مصرف می شوند.

خاصیت مرطوب کنندگی

آلوئه ورا به شدت در بالابردن میزان جذب رطوبت پوست نقش موثری دارد. این خاصیت ، باعث می شود که پوست انعطاف پذیر شود. پس می توان به عنوان برترین مرطوب کننده مورد استفاده قرار گیرد.

درمان خشکی پوست

پوست هایی که دچار ترک و خشکی شدند را می توان با این گیاه درمان کرد. روغن یا کرم آلوئه ورا باعث براق و نرم شدن پوست می گردد.

جوانسازی پوست

این گیاه به دلیل اکسیژن رسانی به پوست، باعث ترمیم بافت های پوستی می شود. از بین برنده سلول های مرده پوستی است و با جایگزین شدن سلول های تازه ، پوستی شفاف را به ازمغان می آورد. به این ترتیب از پیری و چروکیدگی پوست جلوگیری می کند. در جلوگیری از بیماری های پوستی موثر است و می تواند باعث کم رنگ تر شدن لکه های پوستی شود. استفاده از ماسک های صورت آلوئه ورا در این مورد بسیار رواج پیدا کرده است.

نحوه پرورش آلوئه ورا در خانه

آلوئه ورا نوعی غنچه است که در خانه رشد می کند. این گیاه شاداب است که آب و هوای خشک و گرم را ترجیح می دهد ، بنابراین نیازی به آب رسانی هر روز نیست. کمی غفلت از آب دادن به آن به این گیاه آسیب نمی رساند. در واقع این ممکن است کمک کننده باشد؛ زیرا این گیاه دوست داشتنی در شرایط خشک زندگی می کند. باید به این نکته توجه کنید که به گیاه بیش از حد آب ندهید و اگر در فضای بیرون نگه داری می کنید، هنگام بارش باران، آن را بپوشانید.
این گیاه شگفت آور در آب و هوای گرمسیری بهترین رشد را دارد. دمای مناسب برای نگهداری آن بین 17 تا 24 درجه سانتی گراد است و آن را در برخی ساعات روز در تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.

در این مقاله سعی شد برخی از ویژگی های آلوئه ورا را بیان کنیم. ویژگی ها و خاصیت هایی که هم در درمان مورد استفاده قرار می گیرند و هم می تواند در جوانسازی پوست موثر باشد. ما در مرکز تخصصی پوست و مو رویا که یکی از برترین های کلینیک زیبایی در تهران و کرج است آماده ارائه خدمات زیباسازی پوست و جوانسازی پوست به شما عزیزان هستیم.

پست قبلی
زیباسازی پوست

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *